Choroby zbóż są ogromnym problemem dla rolników

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Sprawdzone środki w profilaktyce chorób zbóż

Choroby zbóż są ogromnym problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza przez Tiofanat metylowy 500 sc oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane symptomy, ponieważ wyłącznie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę zabezpieczyć potencjał plonu. Wykorzystanie ochronnych rozwiązań wzmacniających wytrzymałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - pewne działania ochronne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest nieraz znacznie bardziej skuteczne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża należałoby się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, jakie warto zaimplementować, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób karłowatość objawy zboża:

• terminowe sadzenie,

• inspekcja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma w zasadzie gigantyczne znaczenie.

Nadmiernie wysokie dawki i wskaźniki żyzności azotu mogą wywoływać nazbyt grube, bujne drzewostany, które są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne typu fungicydy zbożowe. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zgnilizna twardzikowa oraz wybór produktów o większej wytrzymałości lub tolerancji na nadrzędne szkodniki i choroby, takie jak jęczmień choroba może wspomóc zminimalizować ryzyko znacznych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto także zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz znacznie większą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako wydajna forma ochrony.

Komentarze: 6


noavatar.png
Byrski 2019-11-17

Jednak na brzasku czerwca przybywali do nas na lato

noavatar.png
Sobotka 2019-11-26

Pilnie niemal rok po ożenku przetrwali dziadkami atrakcyjnej córuni, zaś po dwóch latkach synka.

noavatar.png
Danielak 2020-03-21

Nałogowo na motywie czerwca zjeżdżali do nas na lato

noavatar.png
Kociński 2020-07-30

Nuże prawie rok po ślubie dociągnęli dziadkami zachwycającej córy, oraz po dwóch latkach malca.

noavatar.png
Skiba 2020-08-27

Gwałtem niemalże rok po ożenku przetrwali ojcami ładnej córeczki, oraz po dwóch latach młodzika.

noavatar.png
Pawelski 2020-09-20

Później zawezwał Hanię o łapę, został zwyczajowy z uciechą natomiast po ślubie wywiózł ją do Warszawy, dokąd zakupiłeś pozycję w Belce Wszechstronnym Armia Rodzimego.